Zacznijmy może od tego czym Key Visual (KV) nie jest. Samo logo czy też logo umieszczone na obrazku to jeszcze nie KV. Key Visual to symbole, kolory, font. KV to wszystko co ma budzić określoną reakcję. Powinno być kodem graficznym, przewodnim motywem identyfikacji. Key visual wzbudzaja emocję z którymi chcesz by była kojarzona twoja marka. Indywidualny KV ma odróżniać cię od konkurencji.
Bardzo ważna okazuje się systematyczność oraz konsekwencja w pokazywaniu tego samego wizerunku firmy. W tym zakresie mieści się zarówno przekaz reklamowy jak i inne formy komunikacji z odbiorcami.
Centralny punkt, figura, postać rzeczy lub osoby, wizualny klucz (key visual), zwany też optycznym punktem centralnym, który ma zwrócić i skupić uwagę, przyciągnąć wzrok (eye catcher)
– Krystyna Wojcik, Public relations od A do Z. Tom 2. , Placet, Warszawa 1997, ISBN: 83-85428-26-7 (44+2)
Logo potrzebuje wsparcia
Logo powinniśmy wspierać dodatkowym przekazem graficznym. Nie tylko tym samym kolorem, ale też kształtami, lekkością/ciężkością, stylem, charakterem elementów graficznych. Mowa tutaj o elementach dekoracyjnych, dodatkowych, które współtworzą wraz z logo jakiś komunikat wizualny np. szyld, ulotka, teczka albo reklama prasowa. Każdy z tych komunikatów wizualnych może wyglądać inaczej lub tak samo. W mojej opinii lepiej gdy wyglądają wszystkie tak samo albo bardzo podobnie.
Człowiek jest w stanie zapamiętać wiele obrazów np. zdjęcia, ilustracje, kolory itp. Dlatego istotne jest, aby nasza marka była spójna i konsekwentna w swoim przekazie. Zdjęcia powinny być w podobnej kolorystyce i stylistyce (podobne aranżacje). Czcionki najlepiej takie same. Ilustracje w tym samym stylu. Dopiero wtedy jest jakaś szansa, że zostaniemy zauważeni i pozostaniemy choć na chwilę w pamięci odbiorcy. Zaś tutaj wkracza do akcji wisienka czyli nasze logo. Ten drobny, mały i prosty znak graficzny widoczny na każdym komunikacie wizualnym ma nam przypominać przy różnych kontaktach, że mamy do czynienia ciągle z tą samą firmą. I właśnie po to jest logo, aby przypominało nam o wyglądzie i smaku tortu.
Przykłady:
PZU – 2 łuki wycięte z logo symbolizujące nawiasy i ochronę z obu stron. Bardzo prosty i zrozumiały motyw, a dodatkowo mocno powiązany z wyglądem logo. Identyfikacja wizualna dzięki temu jest wyrazista i wręcz nie da się nie zauważyć powiązania. Widać, że tworząc logo od razu kreowano wygląd Key Visual.
The Great Catering – charakterystyczny ślad po akwarelach. Ilustracje warzyw i owoców oraz tło logo wykonane w oparciu o malarski efekt.
KV lini produktów
Firma która wypuszcza do sprzedaży wiele produktów, tworzy osobny Key Visual dla każdej z nich. Bo wszelkie podbrandy tworzy się dla innego klienta, kryje się więc za nimi odmienna treść. A ona zawsze jest spójna i wyjątkowa. Każdy najdrobniejszy element oddaje klimat konkretnej marki, aby nie pomylić go z gadżetem konkurencji.
Aplikując Key Visual, firma unika niejednoznaczności. Wszystko staje się jasne: gdy gdziekolwiek dostrzeżesz fioletową krowę, wiesz, że to Milka. Od razu w Twojej głowie pojawia się wspomnienie smaku rozpływającej się w ustach czekolady i nagle, pod wpływem takiego właśnie bodźca, masz ochotę ponownie jej posmakować…
KV jest szczególnie ważny w sytuacji wysyłania do różnych firm tworzących dla ciebie np. wizytówki, banery spoty reklamowe. Jednolita szata graficzna z grafiką, logotypami, claimami, disclaimerami (tekty, słowa przewodnie kampanii) pozwoli ci utrzymać spójność i nie pozwoli na bałagan spowodowany na przykład złą interpretacją przez wykonawcę materiałów graficznych dla twojej firmy.
Świadomość marki
Key visual jest to sposóbem na budowanie świadomości brandu. Sposób na zaprezentowanie konsumentom tego, dla kogo właściwe jest produkt A lub produkt B, jaka jest sama marka, jakie wartości chce promować, jak chce być postrzegana i z jakimi cechami chce być utożsamiana. Dzięki stosowaniu key visual można ukazać marki jako „bardziej ludzkie”, bliższe nam, czyli konsumentom. Produkty często prezentowane są w innym obliczu aniżeli sugerowane jest to przez dotychczasowe doświadczenie użytkowników. Czy piwo zawsze musi kojarzyć się z gorąco plażą, palmami i szeroko pojętym chill outem? Niekoniecznie – inwencja twórcza osób odpowiedzialnych za strategię marki można skutkować stworzeniem klucza marki, które przedstawia produkt np. w otoczeniu sportów zimowych.
raficzny motyw przewodni staje się szybko bardziej rozpoznawalny niż samo logo i czasem może występować bez niego, a mimo to produkt będzie w sposób oczywisty utożsamiany z producentem.
Dlaczego key visual jest ważny?
KV zapisuje się w pamięci odbiorców i pomaga rozpoznać markę. Poprzez grę barw, kształtów, wykorzystaniu znanych osób w wizerunku firmy i innym zabiegom buduje się także konkretne uczucia wobec produktu. Zabieg ten nazywany bywa “love marks”. Widoczny jest między innymi w reklamach Żubra. Silne zwierzę na łonie natury i zawsze stające w obronie słabszych. Czyż nie wzbudza to pozytywnych emocji?
Jak ma wyglądać Key Visual?
Przede wszystkim mniej jest istotne jak będzie wyglądał. Najważniejsze, aby był prosty i zrozumiały w przekazie oraz charakterystyczny szczególnie w swojej branży i w kontekście konkurencji.
Motywy graficzne:
- typografia – stosowanie tych samych liter i o tej samej wielkości
- ilustracje – taka sama stylistyka i charakter (również kolory)
- zdjęcia – podobne aranżacje, pomysł, kadr itp.
- układ grafiki względem tekstu
- konkretny element graficzny, który powtarzamy np. PZU.
Podsumowując:
- Myśl całościowo o wizerunku swojej marki
- Logo to tylko jeden z elementów większej układanki
- Zamawiając logo myśl o Key Visual jako najważniejszym motywie wspierającym przekaz wizualny Twojej marki
- Pamiętaj, że Key Visual ma wspierać zapamiętanie logo
- Logo ma być proste do zapamiętania, aby przypomniało nam o widzianym Key Visual marki